PZSP w Olszance,    49 - 332 Olszanka 94,     woj. opolskie,     tel. (77)4129717,     e-mail: zs_olszanka@wodip.opole.pl,    fax (77)4129602

 Strona główna PZSP

Gimnazjum

 Aktualności

 Historia szkoły

 Lokalizacja

 Rada Rodziców

 Samorząd Uczniowski

 Nauczyciele

 Dokumentacja

 Absolwenci

 Uczniowie

 40-lecie szkoły

Informacje

 Kalendarz

 Podręczniki

 Zajęcia dodatkowe

 Plan lekcji

 Kółka w szkole

 LOP

 PCK

 Wymiana pol. - niem.

 Egzamin gimnazjalny

Sport

 Trójbój siłowy

 Liga szkolna

Sukcesy

 Sport

 Sztuka

 Inne

Wydarzenia

 Rozpoczęcie roku szk.

 Pasowanie

 DEN

 Dzień Niepodległości

 Andrzejki

 Mikołajki

 Wycieczki

 Jasełka

 Wigilia

 Spotkanie ze sztuką

 Golcowie z wizytą

 Walentynki

 Pierwszy Dzień Wiosny

 Pamiętamy o Papieżu

 Święto Patrona

 Dzień Bibliotekarza

 "TOBIE POLSKO"

 Bal  karnawałowy

 Ferie zimowe

 Dzień Kobiet

 Dzień Ziemi

 Dzień Otwarty szkoły

 Konstytucja 3 Maja

 Trzymaj formę

 Dzień Matki

 Szkoła bez przemocy

 Dzień Dziecka

 Bal gimnazjalny

 Szkoły na piątkę

 Koniec roku szkolnego

 

 

 

 

11 LISTOPADA - ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

rok szkolny 2012/2013

Dnia 13 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości.  W 1918 roku 11 listopada nasza ojczyzna po 123 latach zaborów odzyskuje niepodległość.  Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali wiersze i pieśni patriotyczne, aby uczcić tak ważny dzień dla kraju.

"Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą! Łańcuch twych kajdan stał się tym łańcuchem, Na którym z lochu, co był twą stolicą sto lat, Swym własnym dźwignęłaś się duchem."

opracowały uczennice klasy 3b:
Magda Wiktorczyk, Monika Pregel, Ania Wolanin

 

album fotografii
wykonała Wioletta Perkowska

 

11 listopada 1918 r. - przekazanie przez Radę Regencyjną Józefowi Piłsudskiemu władzy wojskowej.
Dzień 11 listopada ustanowiono Świętem Niepodległości Polski.
Pierwsza wojna światowa zakończyła się 11 listopada 1918 r. z chwilą podpisania przez Niemcy rozejmu w lasku Compiégne pod Paryżem. Był to przełomowy moment nie tylko w dziejach całej Europy, ale i Polski.


 

 

 

 

 

rok szkolny 2011/2012

 

 

Święto Odzyskania Niepodległości - najważniejsze polskie święto narodowe związane z odzyskaniem w 1918 roku, po 123 latach zaborów, niepodległości.
Z tej okazji uczniowie naszej szkoły przygotowali apel, w którym wzięła udział cała społeczność uczniowska.

album fotografii

 

rok szkolny 2010/2011

 

 

Dnia 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Ustanowiono je, by uczcić rocznicę wskrzeszenia państwa polskiego, które po 123 latach niewoli - w 1918 r. stało się niepodległe, wolne od zaborców. W roku bieżącym mija 92 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę, a wydarzenia uznawanego za najważniejsze w naszej historii.  W związku z tym mięliśmy zaszczyt uczestniczyć w "podróży przez historię" - uroczystej akademii przygotowanej przez uczniów klasy czwartej szkoły podstawowej i  wychowawczynię - panią Joannę Sowierszenko.

 

fotografie z akademii

 

rok szkolny 2009/2010

 

Józef Piłsudski, Ignacy Daszewski, Ignacy Paderewski to architekci nowej porozbiorowej rzeczywistości. Każdy z nich reprezentował odmienne poglądy na temat przyszłego kształtu kraju. W 1918 roku , w obliczu gwałtownie postępujących zmian, musieli wznieść się ponad polityczne przekonania, własne ambicje i zjednoczyć siły. Swoim zaufaniem obdarzyli jedną osobę, która dzięki własnemu talentowi,  umiejętnościom i osobowości zdołała przywrócić Polsce suwerenność.

Po 123 latach zaborów dopiero zakończenie I wojny światowej otworzyło przed Polską drogę do odzyskania niepodległości . W październiku  1918 r. rozpoczął się proces wyzwalania ziem ojczystych spod obcej przemocy. 11 listopada ustępująca Rada Regencyjna przekazała Piłsudskiemu władzę nad wojskiem, a trzy dni później rozwiązała się ,przekazując mu resztę uprawnień. To jednak był dopiero początek drogi do wolności. Dwadzieścia lat później znowu pojawiło się zagrożenie.

To właśnie tym ważnym historycznym wydarzeniom została poświęcona uroczystość przygotowana przez uczniów gimnazjum i p. I .Dzięgielewską , która odbyła się w przeddzień obchodów Święta Odzyskania Niepodległości. Punktem wyjścia stało się święto 11 listopada i postać Marszałka. Na kolejnych slajdach gimnazjaliści mogli zobaczyć Piłsudskiego w różnych historycznych momentach. Wszyscy wysłuchali piosenek, które przypominały tamten czas.

II wojna światowa, sprawa katyńska, powstanie warszawskie-to tragiczne wydarzenia z historii Polski, o których każdy młody obywatel powinien wiedzieć. Wspomnień  o tych bolesnych momentach  nie zabrakło w inscenizacji. Dramatyczne scena z filmu „Katyń”, przedstawiająca ostatnią wigilię oficerów polskich , historyczne fragmenty kroniki filmowej, przeplatane wojennymi pieśniami przykuły uwagę gimnazjalistów. Prezentowane obrazy zapadły młodzieży głęboko w pamięci.

„Walka o wolność jest naszym obowiązkiem. Bo wolność jest nam nie tylko przez Boga daną, ale również zadana”- mówił Ojciec Święty podczas swojej pielgrzymki do kraju. Walka ta jest wpisana w dzieje naszego narodu. Żyjemy w wolnym kraju, musimy pamiętać o tych, którzy o tę wolność walczyli.

 

 

 

rok szkolny 2008/2009

 

 „Żeby Polska była Polską”

Miał zostać lekarzem. Przez dwa lata studiował nawet na uniwersytecie w Charkowie.

Z uczelni został jednak relegowany za działalność patriotyczną. Może to właśnie przypadek sprawił, że odegrał znaczącą rolę w dziejach państwa polskiego. Józef Piłsudski- Naczelny Wódz- w ciągu całego XX stulecia żaden polityk nie zdobył już takiej popularności jak on.

To właśnie postaci Józefa Piłsudskiego w dużej mierze została poświęcona uroczystość przygotowana przez panie I. Dzięgielewską, B. Malczewską. Dzięki prezentacji multimedialnej uczniowie mogli prześledzić losy Wodza-najpierw dzieciństwo, później czasy szkolne i służbę wojskową .W ten sposób organizatorki chciały podkreślić rolę Marszałka w wydarzeniach listopadowych 1918 roku. Następnie uczniowie PG w Olszance recytowali utwory poświęcone temu ważnemu wydarzeniu. 11 listopada po 123 latach Polska wydostała się z mroków niewoli. Patriotyczny charakter dzieł  doskonale podkreślał rangę tego święta.

            Druga część uroczystości poświęcona była ludziom, których z Józefem Piłsudskim łączyło jedno-wszyscy byli bojownikami o  niepodległość. Bohaterowie drugiej prezentacji wyrastali w kulcie Naczelnego Wodza i jako dewizę życiową traktowali jego słowa: „ Być zwyciężonym i nie ulec , to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska”. Swoimi czynami wcielali te słowa w życie. Krzysztof Kamil Baczyński, Aleksy Dawidowski, Jan Bytnar, Tadeusz Zawadzki, Andrzej Morro, Andrzej Zawadowski, uczestnicy powstania warszawskiego na barykadach-ludzie młodzi, którzy przyszłą Polskę widzieli taką jak Marszałek- wolną i niezależną. Podczas tej prezentacji w tle brzmiał utwór Jana Pietrzaka „Żeby Polska była Polską” W latach 80 XX wieku pełnił rolę pieśni hymnicznej. Był wtedy uważana za wyraz walki z władzą komunistyczną i poparcia dla Solidarności. Przytoczenie właśnie tego dzieła podkreśliło fakt, że walka o wolność nie zakończyła się wraz z II wojną światową, ale trzeba było podejmować ją jeszcze wielokrotnie.

            Podczas całego apelu nie mogło zabraknąć tradycyjnych utworów patriotycznych. Chór przygotowany przez panią Malczewską swoim wystąpieniem uświetni każdą uroczystość. Tak było tym razem. Najpierw solowy utwór wykonała Karolina Pach, później przy akompaniamencie p. Malczewskiej reszta chórzystek zaśpiewała „Rotę”, „Pierwszą brygadę”.

             Na koniec pani dyrektor Bożena Lorent  nie szczędziła  słów uznania organizatorom tej uroczystości. Jednocześnie jeszcze raz przypomniała uczniom o konieczności pamiętania  o tych wybitnych ludziach i ich czynach. Dzięki nim żyjemy i uczymy się w wolnej , niezależnej Ojczyźnie. Uzmysłowiła uczniom, jak ważne jest kultywowanie przeszłości. W dzisiejszych czasach pojęcie patriotyzmu się nieco zdewaluowało. Dlatego  trzeba go budować stopniowo poprzez działalność dydaktyczno- wychowawczą, ponieważ nikt nie rodzi się patriotą.

 

                                                                                              Przygotowali uczniowie klasy I a
PG w Olszance

 

 

 

 

 

rok szkolny 2007/2008

Z okazji Święta Odzyskania Niepodległości odbył się w naszej szkole apel upamiętniający te ważne dla naszego kraju chwile. Ze wzruszeniem przyglądaliśmy się inscenizacji przygotowanej przez uczniów szkoły podstawowej pod kierunkiem p. Joanny Sowierszenko, p. B. Malczewskiej i p. Iwony Kubickiej.

PODRÓŻ PRZEZ HISTORIĘ

11 listopada to dla nas Polaków największe święto narodowe. W 1918 roku po zakończeniu I wojny światowej, po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Odzyskanie niepodległości i zjednoczenie ziem trzech zaborów po przeszło 120 latach niewoli jest bez wątpienia najważniejszym wydarzeniem w dziejach Polski XX wieku. Data 11 listopada skłania nas do przypomnienia losów Ojczyzny i do szacunku dla tych, którzy podjęli wyzwanie historii, potrafili wywalczyć, zorganizować i wreszcie obronić odrodzone państwo. To data-symbol, bo wolność zawitała wówczas do polskich domów. Od chwili wymazania Rzeczypospolitej z politycznej mapy Europy Polacy nie zrezygnowali nigdy w pełni z walki o niepodległość.

              Uczniowie PZSzP, aby godnie uczcić Święto Niepodległości  zorganizowali  przepiękną akademię patriotyczną  zatytułowaną „Podróż przez historię”,  przygotowaną pod kierunkiem
p. Joanny Sowierszenko, p. Beaty Malczewskiej i p.Iwony Kubickiej.  Rodzeństwo w tej roli uczniowie klasy szóstej -  Magdalena Kruk, Małgosia Kawula i Maksymilian Węgłowski  wyruszają do małego dworku na imieniny swojego pradziadka Józefa. Tu za pomocą czarodziejskiego albumu z rodzinnymi fotografiami przywołują duchy przeszłości – walecznych Polaków.  Poprzez rozmowę z duchami swoich przodków – duchem ułana (Jarosław Szymański) i  duchem legionisty (Marcin Farganus), poznają trudne i pełne poświęceń drogi rodaków  do odzyskania utraconej przez Polskę wolności. Rozmawiając ze swoimi praprapradziadkami poznają historię swej ojczyzny. W wyniku tej podróży przez historię spotykają również kosyniera (Patryk Sidorowicz), powstańca (Michał Chmal),żołnierzy (Kamil Kiesiński, Tomasz Gąsior). W sercach dzieci odradza się  miłość do kraju i duma z tego, iż są Polakami.

         Podczas tej niecodziennej wędrówki dzieci  wysłuchują m.in. słynnej  modlitwy Polaka
w wykonaniu Estery Migi, Anity Naspińskiej, Marty Kieljan, Iwony Marszałek oraz Andżeliki Burzyńskiej, a także podniosłych wierszy patriotycznych wyrecytowanych przez Dorotę Zakrzewską, Darka Wereszczyńskiego, Rafała Korczyńskiego, Karola Stefańskiego, Mateusza Nowackiego, Marleny Bancewicz i Piotra Długosza.      

        Apel uświetniły pieśni patriotyczne w wykonaniu  szkolnego chóru, a także solistek: Anny
i Karoliny Bajcer oraz Eweliny Oliwy.  Występy młodych artystów z zaciekawieniem obserwowali wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami.
         Na zakończenie uroczystości  głos zabrała  pani wicedyrektor PZSzP  Violetta Świder, która podziękowała występującym za wspaniałą akademię, uczniom PSP za wysłuchanie apelu
z prawdziwą  powagą  i  zaangażowaniem , następnie przypomniała, że szacunek dla historii
i dziejów naszego narodu to współczesny wyraz patriotyzmu. Podkreśliła, iż patriota  to nie tylko człowiek stający w obronie kraju podczas wielkich zagrożeń. Jest nim również osoba, która
w codziennym życiu szanuje symbole narodowe, która pamięta o ważnych dla kraju i jego historii wydarzeniach czy rocznicach. Współczesny patriota to człowiek kultywujący pamięć o swoich przodkach, wyrażający zainteresowanie rodzimą kulturą, historią i teraźniejszą sytuacją kraju. Troskę o losy ojczyzny mamy, my Polacy ,  szansę okazywać niemal nieustannie. Jej wyrazem jest na przykład uczciwa i twórcza praca, rzetelne zdobywanie wiedzy,  dbanie o poprawność języka ojczystego zarówno w mowie jak i piśmie, troska o dobro rodziny, a także szacunek dla narodowej tradycji.

                                                          Tekst przygotowała Joanna Sowierszenko

 

 

 

 

rok szkolny 2006/2007

 

W naszej szkole uczciliśmy ten dzień 9 listopada. Odbył się apel oraz przedstawienie upamiętniające wydarzenia z tego okresu przygotowane przez uczniów klasy trzeciej gimnazjum pod kierunkiem pani mgr Adrianny Gall.

 

 

 

 

 

Copyright © Publiczny Zespół Szkolno - Przedszkolny w Olszance - 2006. All Rights Reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.